Virksomheter i Bergen

Industries

Forretningsdistribusjon etter næring
 Handling: 17,1 %
 Profesjonelle tjenester: 16,9 %
 Industri: 8,8 %
 Medisinsk: 8,2 %
 Restauranter: 7,3 %
 Hjelp til hjemmet: 7,2 %
 Undervisning: 5,6 %
 Andre: 29 %
BransjebeskrivelseAntall bedrifterGjennomsnittlig alder for virksomhetenGjennomsnittlig Google-rangeringVirksomheter per 1 000 innbyggere
Frisører1714.60,8
Skjønnhetssalonger3054.11,3
Kreativ kunst2554.31,1
Matbutikker og supermarkeder1724.00,8
Andre bygg og annlegg1714.20,8
Eiendom4704.02,1
Andre medlemsorganisasjoner1824.50,8
Oppføring av bygninger1754.10,8
Helse og medisin4794.12,1
Sykehus1803.40,8
Tannleger1964.20,9
Advokater juridisk1804.30,8
Juridisk og finans2444.61,1
Konsernledelse3604.11,6
Reklame og markedsføring2274.31,0
Spesialisert design2044.40,9
Teknisk byggingstjenester1714.10,8
Barer og puber1984.20,9
Elektronikkbutikker3204.31,4
Handling annet1984.00,9
Klesbutikker2384.21,0
Område for Bergen, Hordaland465,6 km²
Befolkning226 821
Mannlig befolkning113 325 (50 %)
Befolkning av kvinner113 496 (50 %)
Befolkningsendring fra 1975 til 2015 +43,5 %
Befolkningsendring fra 2000 til 2015 +17,1 %
Gjennomsnittsalder36,7
Mannlig gjennomsnittsalder35,7
Kvinnelig gjennomsnittsalder37,6
Retningsnumre5
NabolagBergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevåg, Årstad, Åsane
Lokal tidmandag 21:45
Tidssonesentraleuropeisk sommertid
Vær11.4°C lett regn
Bredde- & lengdegrad60.39299° / 5.32415°
Postnumre50035004500550065007Mer

Bergen, Hordaland - Kart

Bergen, Hordaland Befolkningstetthet

År 1975 til 2015
Data1975199020002015
Befolkning158 086178 175193 768226 821
Befolkningstetthet339,6 / km²382,7 / km²416,2 / km²487,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Bergen Befolkningsendringer fra 2000 til 2015

Økning på 17,1 % fra år 2000 til 2015
BeliggenhetEndring siden 1975Endring siden 1990Endring siden 2000
Bergen, Hordaland+43,5 %+27,3 %+17,1 %
Hordaland+40,7 %+28,6 %+19 %
Norge+30,2 %+23,2 %+16,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Bergen, Hordaland Gjennomsnittsalder

Gjennomsnittsalder: 36,7 år
BeliggenhetGjennomsnittsalderMedian alder (kvinne)Median alder (mann)
Bergen, Hordaland36,7 år37,6 år35,7 år
Hordaland37,2 år37,9 år36,5 år
Norge38,8 år39,6 år38 år
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Bergen, Hordaland Befolkningstre

Befolkning etter alder og kjønn
AlderMannKvinneTotal
Under 5 år7 4587 15514 613
5-96 6736 38513 058
10-146 9066 59413 501
15-197 2906 91214 203
20-248 7158 60517 320
25-299 3718 81618 187
30-348 9298 04916 979
35-398 8498 00716 856
40-448 4438 13216 575
45-497 8117 45315 265
50-547 2916 75314 044
55-596 1766 09212 269
60-645 9075 97411 882
65-694 4184 7149 133
70-743 2333 9467 180
75-792 4333 4425 876
80-841 9152 9574 873
85 Pluss1 5073 5095 016
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Bergen, Hordaland Befolkningstetthet

Befolkningstetthet: 487,2 / km²
BeliggenhetBefolkningOmrådeBefolkningstetthet
Bergen, Hordaland226 821465,6 km²487,2 / km²
Hordaland516 04922 686,8 km²22,7 / km²
Norge4,9 millioner322 754,2 km²15,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Bergen, Hordaland Historisk og fremtidig anslått befolkning

Estimert innbyggertall fra 1750 til 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [link] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Nabolag

Bedriftfordeling etter boligområder i Bergen
 Bergenhus: 49,1 %
 Årstad: 14,7 %
 Fyllingsdalen: 11,3 %
 Fana: 6,9 %
 Åsane: 6,5 %
 Andre: 11,4 %

Retningsnummer

Prosent Områdekoder bruk av bedrifter i Bergen
 Retningsnummer 5: 48,2 %
 Retningsnummer 9: 33,6 %
 Retningsnummer 4: 16,3 %
 Andre: 2 %

Bedriftsfordeling etter pris for Bergen, Hordaland

 Moderat: 43,2 %
 Rimelig: 42 %
 Dyr: 13,9 %
 Veldig dyrt: 0,9 %

Human Development Index (HDI)

Statistisk sammensatt indeks over forventet levealder, utdanning og inntekt per innbygger.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Bergen, Hordaland CO2-utslipp

Utslipp av karbondioksid (CO2) per innbygger i tonn per år
BeliggenhetCO2-utslippCO2-utslipp per innbyggerCO2-utslippsintensitet
Bergen, Hordaland4 004 498 tonn17,7 tonn8 601 tonn/km²
Hordaland6 521 549 tonn12,6 tonn287,5 tonn/km²
Norge86 855 170 tonn17,7 tonn269,1 tonn/km²
Sources: [link] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Bergen, Hordaland CO2-utslipp

2013 CO2-utslipp (tonn/år)4 004 498 tonn
2013 CO2-utslipp (tonn/år) per capita17,7 tonn
2013 CO2-utslipp intensitet (tonn/km²/år)8 601 tonn/km²

Naturlige farer

Relativ risiko av 10
JordskjelvMedium (3,5)
* Risiko, spesielt for flom eller skred, kan ikke være for hele området.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Nylige jordskjelv i nærheten

Størrelse 3.0 og større
DatoTidOmfangetAvstandDybdeBeliggenhetlink
07.11.201700:46440,6 km4 900 m8km WSW of Tjeldsto, Norwayusgs.gov
23.03.201223:053,250,9 km30 400 msouthern Norwayusgs.gov
14.03.201212:223,696,8 km6 200 msouthern Norwayusgs.gov
25.05.200702:543,274,1 kmNonesouthern Norwayusgs.gov
07.12.200016:483,660,2 km10 000 msouthern Norwayusgs.gov
12.08.200007:274,195,4 km10 000 msouthern Norwayusgs.gov
06.08.199200:323,777,2 km33 000 msouthern Norwayusgs.gov
22.05.199201:403,293,6 km10 000 msouthern Norwayusgs.gov
14.04.199206:103,798,9 km10 000 msouthern Norwayusgs.gov
14.06.199003:003,710,3 km10 000 msouthern Norwayusgs.gov

Finn historisk oversikt over jordskjelv i nærheten av Bergen, Hordaland

Tidligste dato  Siste dato 
 Størrelse 3.0 og større   Størrelse 4.0 og høyere   Størrelse 5,0 og større 

Bergen, Hordaland

er en by og kommune i Hordaland fylke på Norges vestkyst, såkalt omgitt av de syv fjell, og gjerne omtalt som Vestlandets hovedstad. Bergen ble etter tradisjonen grunnlagt av Olav Kyrre i 1070 med navnet Bjørgvin, som betyr «den grønne engen mellom fjellene»..  ︎  Bergen Wikipedia-side

Om våre data

Dataene på denne siden er estimert ved å bruke et antall offentlig tilgjengelige verktøy og ressurser. Det leveres uten garanti, og kan inneholde unøyaktigheter. Bruk på egen risiko. Se her for mer informasjon.